Jak odzyskać niezapłacony dług? Pomoże adwokat!

Pożyczyłeś pieniądze, ale nie udało Ci się ich odzyskać od pożyczkobiorcy? Prowadzisz własną firmę i masz problemy z płynnością finansową wynikające z braku spłaty faktur przez kontrahentów? W takich sytuacjach warto pomyśleć o udaniu się do dobrego adwokata, który pomoże w odzyskaniu należności!

W jaki sposób można odzyskać dług?

Z problemem zaległych długów boryka się obecnie wielu wierzycieli. Są to zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty od dłużnika w uzgodnionym terminie.

Nieopłacony dług, na przykład pożyczkę czy fakturę, można odzyskać. Chociaż niekiedy procedura ta jest czasochłonna, to jednak daje ona szansę na otrzymanie niespłaconych należności.

Obecnie wierzyciele mają do dyspozycji pełną gamę narzędzi prawnych pomocnych w odzyskaniu zadłużenia. Aby z nich skorzystać, warto zwrócić się do dobrej kancelarii prawnej, która ma w tym doświadczenie. Wówczas prawnik będzie mógł zaoferować pełne wsparcie i zwiększyć dzięki temu szansę na uzyskanie należności.

Jakie kancelarie prawne oferują pomoc dla wierzycieli?

W praktycznie każdej kancelarii prawnej można otrzymać pomoc w ramach odzyskania należności. Taką pomoc świadczą zarówno kancelarie radcowskie, czyli prowadzone przez radców prawnych, jak i kancelarie adwokackie.

Dostępne są także kancelarie, które specjalizują się w odzyskiwaniu należności dla swoich klientów – często określane są one jako kancelarie windykacyjne.

Pomoc prawna w odzyskaniu zadłużenia – co oferują kancelarie?

W kancelariach prawnych można otrzymać bardzo szeroką gamę usług związanych z odzyskiwaniem należności. Zaliczane są do nich w szczególności:

  • Poradnictwo prawne – adwokat przygląda się wtedy sprawie klienta i doradza możliwe sposoby jej rozwiązania, między innymi w zakresie typu windykacji.
  • Przygotowywanie pism do dłużnika, sądu – prawnik sporządza pisma jak wezwanie do zapłaty, pozew sądowy, dzięki którym można odzyskać należności.
  • Prowadzenie czynności windykacyjnych – kancelaria w imieniu klienta kontaktuje się z dłużnikiem i przekazuje mu informacje dotyczące spłaty zadłużenia.
  • Reprezentacja klienta przed sądem – prawnik przygotowuje pozew i reprezentuje swojego klienta w sprawach sądowych o zadłużenie.
  • Pomoc w czynnościach komorniczych – kancelaria może również pomóc w kontaktach z komornikiem oraz w odzyskaniu długu na skutek postępowania egzekucyjnego.

Odzyskanie długu z pomocą prawnika – jak przebiega?

Proces odzyskiwania długów od dłużników jest procesem wieloetapowym i niestety może dość długo trwać. Jak dokładnie on przebiega?

1. Windykacja miękka, polubowna

Na początku prowadzone są czynności zaliczane do windykacji miękkiej. Prawnik zajmuje się w takim przypadku kontaktami z dłużnikiem, aby przekazać mu informacje o wysokości zadłużenia, terminie spłaty oraz konsekwencjach braku jej uregulowania.

Bardzo często już takie czynności pozwalają na nakłonienie dłużnika do spłaty długu, dlatego występowanie na drogę sądową nie jest wtedy konieczne.

2. Windykacja twarda, sądowa

Jeżeli okazuje się, że dłużnik nie spłacił długu w konkretnym terminie, w takim przypadku kancelaria prawna może rozpocząć prowadzenie czynności windykacji twardej, czyli sądowej.

W ramach windykacji twardej wykonuje się czynności polegające na przygotowaniu pozwu sądowego oraz reprezentowaniu klienta w sądzie. Celem jest otrzymanie wyroku, który następnie będzie upoważniać do przeprowadzenia czynności komorniczych, czyli do odzyskania długu na drodze egzekucji przez komornika.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz